Huomionosoitukset

Nummelan Judo ry myöntämät

vuoden 2020

  • judoka Petri Uusi-Kyyny

  • kilpailija Venla Laiho

  • nuori kilpailija Nuutti Aholainen

  • juniori Oliver Alen

  • muksu Koko ryh,mä

vuoden 2019

  • judoka Sami Järvinen

  • kilpailija Oskari Mäkinen

  • nuori kilpailija Venla Laiho

  • juniori Ella Karjalainen

  • juniorivalmentaja Mari Keränen

  • muksu Linnea Wargh

vuoden 2018

  • judoka Timo Partanen

  • kilpailija Oskari Mäkinen

  • nuori kilpailija Atte Himilä

  • juniori Rasmus Sorsa

  • juniorivalmentaja Arttu Määttä

  • muksu (Karkkila) Erika Kettunen

  • muksu (Nummela) Samu Suokas

  • Tunnustuspalkinto judon hyväksi tehdystä työstä, Pro Judo Jukka Sala

vuoden 2017

  • judoka Marko Nirhola

  • kilpailija Miesten SM-joukkue

  • nuori kilpailija Venla Laiho

  • tyttöjuniori Viivi Kernen

  • poikajuniori Samu Elopuro

  • juniorivalmentaja Mari Keränen

  • muksu (Karkkila) Erika Kettunen

  • muksu (Nummela) Ada Savinko

vuoden 2016

  • judoka Ari Tervo

  • kilpailija Oskari Mäkinen

  • nuori kilpailija Jesse Ollikkala

  • tyttöjuniori Nonna Isoaho

  • poikajuniori Matias Parviainen

  • juniorivalmentaja Petri Ruotsalainen

  • muksu (Karkkila) Miina Pietiläinen

  • muksu (Nummela) Jalo Kyllönen

  • stipendi 100 €, Jessika Hellgren

vuoden 2015

  • judoka Esko Hyvärinen

  • kilpailija Oskari Mäkinen

  • nuori kilpailija Matias Sala

  • tyttöjuniori Anniina Sala

  • poikajuniori Nuutti Aholainen

  • juniorivalmentaja Pasi Parviainen

  • muksu (Karkkila) Nella Koukkunen

  • muksu (Nummela) Marie Jokinen

  • stipendi 100 €, Jyri Rajaniemi

  • stipendi 100 €, Julius Sala

vuoden 2014

  • judoka Pasi Parviainen

  • kilpailija Oskari Mäkinen

  • nuori kilpailija Mikko Linnakoski

  • tyttöjuniori Jenna-Liisa Nirhola

  • poikajuniori Jesse Ollikkala

  • juniorivalmentaja Kim Säiläkivi

  • muksu (Karkkila) Viennä Pietiläinen

  • muksu (Nummela) Aleksi Marno

vuoden 2013

  • judoka perhe Säiläkivi (Kim, Anton ja Senni)

  • kilpailija Jyri Rajaniemi

  • nuori kilpailija Oskari Mäkinen

  • tyttöjuniori Venla Laiho

  • poikajuniori Ilari Ikäheimonen

  • juniorivalmentaja Kim Leidenius

  • muksu (Karkkila) Niilo Ruotsalainen

  • muksu (Nummela) Mari Nitovuori

  • stipendi 500 €, Tommi Valtonen

vuoden 2012

  • judoka Rauno Seppälä

  • kilpailija Tommi Valtonen

  • nuori kilpailija Joel Makkonen

  • tyttöjuniori Jannika Hellgren

  • poikajuniori Mikko Linnakoski

  • juniorivalmentaja Tea Laakkonen

  • muksu (Karkkila) Mea Hellman

  • muksu (Nummela) Eetu Laakso

  • stipendi 100 €, Oskari Mäkinen

vuoden 2011

  • judoka Ari Tervo

  • kilpailija Anniina Jokinen

  • nuori kilpailija Oskari Mäkinen

  • tyttöjuniori Pinja Hyvärinen

  • poikajuniori Jyri Rajaniemi

  • juniorivalmentaja Julia Hellgren

vuoden 2010

  • judoka Harri Hagman

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • nuori kilpailija Anniina Jokinen

  • tyttöjuniori Erika Rajaniemi

  • poikajuniori Saku Nissinen

  • juniorivalmentaja Matti Jääskeläinen

  • stipendi 50 € Oskari Mäkinen

vuoden 2009

  • judoka Kim Leidenius

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • nuori kilpailija Tommi Valtonen

  • tyttöjuniori Meri Ranta

  • poikajuniori Anton Palomäki

  • Tunnustuspalkinto judon hyväksi tehdystä työstä, Pro Judo Hannu Jokinen

  • stipendi 500 € Antti Rintamäki

vuoden 2008

  • judoka perhe Ranta (Marko, Liisa, Milla ja Joona)

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • nuori kilpailija Tommi Valtonen

  • tyttöjuniori Anniina Jokinen

  • poikajuniori Matias Sala

  • kannustuspalkinto Viivi Pitkänen

vuoden 2007

  • judoka Attila Jaki

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • nuori kilpailija Jessika Hellgren

  • tyttöjuniori Veera Kuusisto

  • poikajuniori Oskari Mäkinen

  • kannustuspalkinto Mika Joensuu

vuoden 2006

  • judoka Minnamaija Örnberg

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • nuori kilpailija Walter Danielson

  • tyttöjuniori Matleena Hagman

  • poikajuniori Pyry Vartiainen

  • 2006 tulokas Veera Kuusisto

  • stipendi 500 € Antti Rintamäki

vuoden 2005

  • judoka Juhani Kiviahde

  • kilpailija Niina Jokinen

  • juniorit Anniina Jokinen ja Julius Sala

vuoden 2004

  • judoka Matti Halonen

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • juniorit Aksel Danielsson ja Julia Hellgren

vuoden 2003

  • judoka Matti Jääskeläinen

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • tyttöjuniori Elisa Oinonen

  • poikajuniori Arvi Malinen

  • tulokas Mirella Kirvesmies

vuoden 2002

  • judoka Arttu Jääskeläinen

  • kilpailija Tea Sopanen

  • tyttöjuniori Viivi Laine

  • poikajuniori Johannes Jääskeläinen

  • tulokas Hanna Lehtoranta

  • kannustaja Olavi Danielson

vuoden 2001

  • judoka Juhani Kiviahde

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • tyttöjuniori Laura Hakala

  • poikajuniori Juha-Matti Halonen

  • tulokas Walter Danielson

vuoden 2000

  • judoka Mauri Klavert

  • kilpailija Antti Rintamäki

  • tyttöjuniori Janni Halonen

  • poikajuniori Kasper Teromaa

  • tulokas Niina Jokinen

vuoden 1999

  • judoka Jari Jääskeläinen

  • kilpailija Ilkka Mehtonen

  • tyttöjuniori Elli Jokinen

  • poikajuniori Antti Rintamäki

  • tulokas Satu Jaarinen

vuoden 1998

  • judoka Kaj Lindberg

  • kilpailija Sanna Markkanen

  • tyttöjuniori Tea Sopanen

  • poikajuniori Ilkka Mehtonen

  • tulokkaat Jesse Hirvonen ja Elli Jokinen

vuoden 1997

  • judoka Jari Hirvi

  • kilpailija Sirpa Rintamäki

  • tyttöjuniori Tea Sopanen

  • poikajuniori Antti Rintamäki

  • tulokas Staffan Teromaa

  • yli 100 käyntikertaa: Sanna Markkanen (yli 200), Hannu Tenhunen, Jari Hirvi, Juhani Kiviahde, Erkki Mehtonen, Matti Jääskeläinen, Mikko Rintamäki, Sirpa Rintamäki, Ismo Rautajärvi, Tatu Matilainen, Ilkka Mehtonen, Keijo Palmunen, Tea Sopanen, Antti Rintamäki ja Henrikki Kemppainen

vuoden 1996

  • judoka Mikko Rintamäki

  • kilpailija Panu Matilainen

  • juniori Tea Sopanen

  • n. 100 käyntikertaa: Mikko Mehtonen, Antti Rintamäki, Hannu Tenhunen, Jari Hirvi, Erkki Mehtonen, Panu Matilainen, Kari Matilainen, Mikko Rintamäki ja Ismo Rautajärvi

vuoden 1995

  • judoka Kari Matilainen

  • kilpailija Panu Matilainen

  • tyttöjuniori Tea Sopanen

  • poikajuniori Ismo Rautajärvi

vuoden 1994

  • judoka Elina Häyrinen

  • kilpailija Maria Keinonen

  • C-nuori kilpailija Toni Perkiö

  • viisi eniten harjoituksissa käynyttä: Maria Keinonen, Elina Häyrinen, Linda Skogberg, Riku Pirinen ja Mikko Mehtonen

vuoden 1993

  • judoka Toni Perkiö

  • kilpailija Jani Lehtinen

  • yli 100 käyntikertaa omaavat palkittiin judopinssillä (nimiä ei ole lueteltu)

vuoden 1992

  • judoka Petri Kapulainen

  • kilpailija Jyri Heinonen

  • naiskilpailija Elina Häyrinen

  • juniorit Riku Pirinen ja Toni Perkiö

  • tunnustuspalkinto seuralle annetusta avusta Pekka Keränen

  • yli 100 käyntikertaa: Riku Pirinen, Toni Perkiö, Petri Turunen, Jani Nikula, Marko Nikula, Jani Lehtinen, Miro Lehtonen, Jyri Heinonen, Toni Kettunen, Hannu Tenhunen, Petri Kapulainen, Elina Häyrinen ja Linda Skogberg

vuoden 1991

  • judoka Jani Lehtinen

  • kilpailijat Jyri Heinonen ja Miro Lehtonen

  • vuoden kilpailijatulokas Toni Kettunen

  • yli 100 käyntikertaa: Petri Kapulainen, Toni Kettunen, Miro Lehtonen, Jyri Heinonen, Katja Grahn, Jani Lehtinen ja Hannu Tenhunen

1990

  • vuoden judoka Hannu Tenhunen

1989

  • vuoden judoka Petri Kapulainen

1988

  • vuoden judoka Petri Kapulainen

1987

  • vuoden judoka Harri Jääskeläinen

1986

  • vuoden judoka Hannu Juselius

1985

  • vuoden judoka Harri Jääskeläinen

Muiden järjestöjen myöntämät

2018

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki kultaisin reunuksin Hannu Tenhunen

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki Juhani Kiviahde

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki Ari Tervo

  • Suomen Judoliiton pronssinen ansiomerkki Esko Hyvärinen

2013

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki hopeisin reunuksin Hannu Tenhunen

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki Jari Hirvi

  • Suomen Judoliiton pronssinen ansiomerkki Hannu Jokinen, Antti Rintamäki ja Ari Tervo

2010

  • Suomen Judoliiton Kunniadojon 2. jäsen Kaj Lindberg

2008

  • Euroopan Judoliiton kultainen ansiomerkki Kaj Lindberg

  • Suomen judoliiton erikoiskunniamaininta Hannu Tenhunen

  • Suomen judoliiton kultainen ansiomerkki Minnamaija Örnberg

  • Suomen judoliiton hopeinen ansiomerkki Juhani Kiviahde, Petri Kapulainen, Matti Jääskeläinen, Jari Hirvi ja Matti Halonen

  • Suomen judoliiton pronssinen ansiomerkki Mikko Rintamäki, Sirpa Rintamäki, Jari Jääskeläinen ja Harri Hagman

2006

  • EJU kunniajäsenyys Kaj Lindberg

2005

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki Merja Leppävuori

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki Minnamaija Örnberg

  • Suomen Judoliiton pronssinen ansiomerkki Petri Kapulainen, Juhani Kiviahde, Arttu Jääskeläinen, Matti Jääskeläinen ja Jouko Liukkonen

1998

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki Hannu Tenhunen

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki Hannu Juselius

  • Suomen Judoliiton pronssinen ansiomerkki Minnamaija Örnberg ja Petri Huotari

1996

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki Merja Leppävuori

1993

  • Suomen Judoliiton hopeinen ansiomerkki Hannu Tenhunen

1988

  • Urheiluliiton kultainen ansioristi Kaj Lindberg

  • Suomen Judoliiton pronssinen ansiomerkki Hannu Tenhunen ja Esa Peltola

1985

  • Suomen Judoliiton kultainen ansiomerkki Kaj Lindberg

Nummelan Judon ry vuoden judoka -kiertopalkinto.